17 Haziran 2009 Çarşamba

Not Sool / Daytime Drinking

Kore’den çıkan korku filmleri pek bi’ güzel ve farklı oluyor ama böyle küçük bütçeli güzel yapımları da oluyormuş, öğrenmiş olduk. 3-4 oyuncu, bir kamera, birkaç mekan ve bol bol içki(sadece içki şişesi yeter aslında) ayarlayarak böyle bir film çekmek mümkün. Birçok önemli festivallerde gösterilmiş ama ödül açısından pek şanslı değil maalesef. Young-Seok Noh yönetmenliğini yapmış hatta sadece yönetmenliğini değil her şeyini kendisi yapmış filmin, Kang-hee Kim veSam-dong Song oynamış.

Filmi izlemeden önce fragmanına bakmıştım. Filmin gidişatına dair birçok şey var fragmanda, o yüzden bende pek çekinmeyeceğim anlatırken konusunu. Bir bar sahnesiyle açılıyor film. Ana karakterimiz kız arkadaşından ayrılmış, yani sözde onun için toplanılmış. Teselli edilmeye çalışılıyor ama arkadaşları ondan daha çok içiyor ve pek yardımcı olmuyorlar ona. Biri bir fikir atıyor ortaya, Jeongseon’da fuar varmış ve kafa dağıtmak için oraya gitmelilermiş. bizim eleman baştan bu fikre sıcak bakmasa da, yoğun ısrarlar sonucu kabul ediyor gitmeyi. Sonraki sabah atlıyor otobüse, gidiyor ama vardığında arkadaşlarından hiçbirini orda bulamıyor. Çok kısa bir süre sonra fuarın dün bittiğini, kasabanın ölü bir şehre dönüştüğünü, arkadaşlarının hala akşamdan kalma olduklarını ve yakın bir zamanda oraya gelemeyeceklerini öğreniyor. Başta geri dönmeyi düşünse de, arkadaşının telefondaki ısrarlarına karşı koyamıyor ve onun bulduğu otele gitmeye koyuluyor. Doğru oteli bulamıyor maalesef ve garip bir tatile başlamış oluyor. Başına gelen her kötü olayda geri dönmeyi düşünüyor ama oraya gelmeyi her seferinde erteleyen arkadaşının telefondaki ısrarları üzerine devam ediyor tatiline ve hiç iyi geçmiyor tatili. Dolandırlıyor, soğukta bırıkılıyor, tacize uğruyor…


Dar alanlarda genelde tek, açık alanlarda en fazla 2-3 kamera açısı var filmde. Adamın yürüyüşünü göstermek yerine kesik kesik görüntüleri birleştirerek yürüdüğünü hissettirmiş ve çok canlı tutmuş filmi bence özellikle en başta. Filmdeki bütün karakterler çok iyi oluşturulmuş, hepsi aslında ne olduklarına dair hafif ipuçları veriyorlar ama genelde belli etmiyorlar amaçlarını çok. Belki de çok başarılı oyunculuklar sergiledikleri için karakterler bana o kadar güzel geldi, belki o kadar derin değiller, ama bence güzeller. Uzun planlar ve pek akıcı olmayan haline rağmen garip bir şekilde eğlenceli bir film olmuş, belki ilk bölümün başlarında biraz sıkılmak mümkün ama o kadarcık. Birde bu arkadaşların yemek yemelerini izlemek zorunda kalmasak bir o kadar daha güzel olacak film ama bununla idare edeceğiz artık.

Read more...

  © Blogger templates ProBlogger Template by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP