18 Ocak 2010 Pazartesi

And The Golden Globe went to ....


Çekişmeli geçicek gibi gözüken bir seneydi bu sene. Bütün filmleri izlemiş gibi söylemiyorum bunu ama kimisini izledim, kimisininde hakkında çok duyduk, çok okuduk. Uzun bir aradan sonra bir kadın yönetmen Kathryn Bigelow, en iyi yönetmen ödülüne aday oldu. Aday olduysa en iyi yönetmeni alır gibi düşündüm ben. Çünkü uzun süre siyahi bir oyuncu ödül almamışsa bir senede 2 taneye birden verip, aradan çıkarma gibi huyları var Altın Küre ve Oscar gibi ödüllerin.
En iyi yönetmenin yanında 'en iyi film'i de verip, bu seneyi tarihe geçirirler diye düşünmüştüm ama olmadı. Avatar'ı ve James Cameron'u es geçemediler. Müzikal-Komedi dalında en iyi film ödülü 'The Hangover'a gitti. Tamam hoş film, güzel film ama sadece o kadar. Ödüller vericek kadar beğenmemiştim filmi.

Oyuncu ödülleri arasında şu kesin almalıydı dediğim olmadı izlediğim filmler arasında. Çok güzel oynayanlar vardı tabiki ama kimse öyle çok etkilemedi beni. Belki Jeff Bridges'i izleyince çok etkilenirim, onu bilemeyeceğim şimdilik. Müzikal-Komedi'de en iyi kadın oyuncu ödülünü Meryl Streep aldı. Her sene aday gösterildiği dalda favorilerden biri oluyor. Birkaç senede birde ödülü alıyor. Önüne geçmek imkansız gibi bir şey. 7. Altın Küresini bu sene aldı. 10.dan sonra Altın Küre'ye katılmaz herhalde artık, mümkünse katılmasın zaten. 2 adaylıklı Sandra Bullock, drama dalındaki en iyi kadın oyuncu seçildi. Filmi izleyen birinin bu ödüle karşı çıkacağını sanmıyorum herhalde ama 'The Proposal' ile nasıl adaylık aldı hala anlayabilmiş değilim. Kötü oynamamıştı belki ama ne bileyim. Bu senenin şişirdikçe şişirilen balonlarından biri olan ' Up in the Air'in havası biraz söndü, e iyi de oldu. Uzun zamandır bu kadar abartılan bir filmle karşılaşmamıştım. Birkaç ödül çıkarır dediğim 'Nine', eli boş döndü geceden. Bunların yanında animasyon kategorisinde 'Up'ın ödülü alacağı belli gibiydi. Altın Palmiyeli 'The White Ribbon' da kendi dalında öne çıkanlardan biriydi.


Dizilerde birkaç senedir Drama dalında Mad Men, komedi-müzikal dalında 30 Rock'ın ezici bir üstünlüğü vardı. Mad Men bu üstünlüğünü yine korudu bu sene ama 30 Rock sadece en iyi erkek oyuncu ödülünü alabildi. Senenin sürprizi 'Glee' oldu herhalde. Ben ancak 7. bölüme kadar gelebildim(hayır, dün gece ödülü aldıktan sonra izlemeye başlamadım) ve kesinlikle kötü bir dizi diyemem hatta çok iyi belki ama adaylar arasında 'The Office' dururken, yapılacak iş değil onu seçmek. Bence Altın Kürecilerin 'The Office' ve Steve Carrell ile bir alıp veremedikleri var ama neyse. Toni Collette, Tina Fey'in sağlam salladı, düşürdü ve kendisi oturdu koltuğa. Darısı Alec Baldwin'in başına. Bunların dışında diyeceğim bir şey yok, tam liste aşağıdaki gibi.

En İyi Film (Drama): Avatar
En İyi Erkek Oyuncu (Drama)
: Jeff Bridges (Crazy Heart)
En İyi Kadın Oyuncu (Drama)
: Sandra Bullock (The Blind Side)

En İyi Film (Müzikal-Komedi):Hangover
En İyi Erkek Oyuncu (Müzikal-Komedi): Robert Downey Jr. (Sherlock Holmes)
En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal-Komedi): Meryl Streep (Julie & Julia)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Christoph Waltz (Inglourious Basterds)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Mo'Nique (Precious)
En İyi Yönetmen: James Cameron (Avatar)
En İyi Senaryo: Aklı Havada/ Up In The Air (Jason Reitman, Sheldon Turner)
En İyi Animasyon: Up
En İyi Yabancı Film: The White Ribbon (Michael Haneke - Germany)
En İyi Müzik: Michael Giacchino (Up)
En İyi Şarkı: Ryan Bingham and T Bone Burnett - The Weary Kind (Crazy Heart)

En İyi Dizi (Drama): Mad Men
En İyi Erkek Oyuncu (Drama): Michael C. Hall (Dexter)
En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Julianna Margulies (The Good Wife)
En İyi Dizi (Müzikal-Komedi): Glee
En İyi Erkek Oyuncu (Müzikal-Komedi): Alec Baldwin (30 Rock)
En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal-Komedi): Toni Collette (United States Of Tara)

En İyi Mini Dizi: Grey Gardens
En İyi Erkek Oyuncu (TV filmi veya Mini Dizi): Kevin Bacon (Taking Chance)
En İyi Kadın Oyuncu (TV filmi veya Mini Dizi): Drew Barrymore (Grey Gardens)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Dizi, TV filmi veya Mini Dizi): Chloe Sevigny (Big Love)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Dizi, TV filmi veya Mini Dizi): John Lithgow (Dexter)

Read more...

2 Ocak 2010 Cumartesi

The Office - 3


Dizilerin dvdlerini almam genelde, alırsam da ancak uygun bir fiyata bulursam. The Office Sezon 1'in dvd.si D&R'larda 5 Tl.ye düşmüş. Benim gözümde artık efsaneleşen bir dizi olduğundan hemen aldım dvd.sini. Sonra gözlerim diğer sezonların dvd.lerini aradı ama bulamadım bir türlü. Eğer dvd.lerini bekleyip izlemeye çalışsak bu dizileri hem çok bekleyeceğiz hem de 2. sezondan sonra dvd.leri gelmese hevesimiz kursağımızda kalacak. O yüzden iyi ki varsın Rapidshare.

Neyse. Dvd.yi daha eve getiremeden yolsa gördüğüm bir arkadaşa, daha sonra onun geri getirdiği gün yanımızda olan başka bir arkadaşa verdim, ancak dün evdeki diğer dvd.lerin arasında katılabildi. Nasıl bulduklarını sorduğumda olumlu yanıtlar aldım hep. Sonra benim ilk sezonu izlediğimde beğenmediğim aklıma geldi, tekrar oturup baştan sona izledim ve yine çok beğendiğim söylenemez ne yazık ki. Oyuncuların çok yetenekli oldukları su götürmez bir gerçek ama ilk sezonda karakterlerini bir türlü kafalarına oturtamamışlar, olmamış. Yaptıkları her şey, kıyafetleri vs vs sırıtıyor üstlerinde. Eğer sizde bu dvd.yi alır ya da herhangi bir şekilde ilk sezonu izler ve beğenmezseniz hemen vazgeçmeyin bu diziden. Çünkü 2. sezon ve ardından gelen 4 sezon bütün beklentilerinizi karşılayacaktır, kefili benim. Christmas arası falan derken çok özledim diziyi, bi' daha bu kadar ara vermezler ve Holly geri döner inşallah. Her bölüm bir şey olacak ve geri dönecek umuduyla izliyorum resmen.

Read more...

  © Blogger templates ProBlogger Template by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP